Sügis on peagi käes ning maasikahooaeg enamasti läbi. Tallinna Keskturul müüakse aga siiamaani Eesti maasikaid - vähemalt nii on kirjas hinnasildil. Kilohind väidetavalt kodumaiste maasikate eest on 3.80 eur. Aga kust need Eesti maasikad pärinevad - millises talus kasvavad praegusel ajal värsked maasikad? Ühe pettuse me avastasime ja ilmselt järgneb sellele teinegi...

Paraku müüakse Leedu maasikaid Eesti omade pähe - kuidas me selle avastasime, sellest juba lähemalt allpool.

Kui maasikamüüja Natalja Karina käest küsida, kust Eesti sildi all müüdavad maasikad pärinevad, siis laiutab ta käsi ja ütleb, et tema on lihtsalt müüja. Huvitav on see, et tegelikult peaks müüjal ju olema teada selle talu nimi, kust maasikad tulevad. Miskipärast tundub ka müüja nimi kahtlane - isikut tõendavat dokumenti siiski küsima ei hakanud.

Müügileti juures on lisatud info varustaja kohta: Jurki Invest OÜ. Lisatud ka registrikood ja müüja nimi, mis nagu eelpool mainitud, on Natalja Karina. Meie järgmiseks sammuks on Jurki Investiga ühendust võtta - selgub, et tegu on Vormsi saarel registreeritud ettevõttega, mille tegevusalaks on e-krediidiinfo kodulehel märgitud nii: puu- ja köögivilja jaemüük spetsialiseeritud kauplustes.

Seesama Jurki Invest OÜ omab Keskturul lausa kolme müügiletti - ehk on neid rohkemgi. Avastasin Karine Oksana letist maasikad, mille hinnasildil oli kirjas, et ka need on Eesti maasikad. Küsisin müüja käest, kas see on tõsi ja ta ütles, et on küll. Siis võtsin oma telefoni välja, et pilte teha, neiu läks närvi ning küsis, kes ma olen ja miks ma pilte teen. Ütlesin, et olen ajakirjanik ja teen lugu. Seejärel tuli ta kärmelt leti tagant ära, võttis maasika sildi ja teatas, et oi, need ei ole Eesti maasikad, vaid ikka Leedu omad. Ta muutis sildi kiirelt ära ja järgmistel päevadel turule nii-öelda luurama minnes oligi nendel maasikatel Leedu päritolumaaks märgitud. Kui pikalt jõudis see neiu Leedu maasikaid aga Eesti omade pähe müüa, ei tea keegi. Kindel on see, et päris mitmed ostjad said petta.

Aga kes seisab Jurki Invest OÜ taga?

Helistame mobiilinumbrile, mis kontaktide alla lisatud, ning vastu võtab venekeelne mees, kes saab eesti keelest aru küll, kuid kehvasti. Küsimuse peale, millisest talust pärinevad maasikad, mida nad Eesti maasikate nime all müüvad, jääb mees hätta. Ütleb, et kui on kirjas Eesti maasikas, siis sellest piisab. Justkui ostjal polekski õigust teada, kust kodumaine maasikas pärit on. Ta lisab veel, et teate ju küll, on erinevat sorti maasikad - on varajased ja hilised. Ju need maasikad on siis hiline sort. Kui ma ütlesin, et sel teemal ilmub artikkel, muutus mees väga ebaviisakaks ja närviliseks ning lubas mõne aja pärast tagasi helistada, et meile maasikate kohta lisainfot anda. Seda juhtunud ei ole ja ilmselt ei juhtugi.

Allpool on pildid maasikatest, mida Jurki Invest OÜ Tallinna Keskturul müüb:

Eesti maasikad, mille päritolu jääb paraku saladuseks. Seda, kas need on üldse Eesti maasikad, ei tea keegi. 

Jurki Invest OÜ nime all müüakse ka Leedu maasikaid, mille kilohind on 1,95 eurot.

Kui lähemalt vaadata, siis näed, et maasikakarbi alt paistab Eesti. Need on Karine Oksana letis müüdavad maasikad, mida ta varem müüs Eesti omade pähe, kuigi tegelikult ta teadis küll, et need on Leedu omad.

 

Kust pärinevad Jurki Invest OÜ sildi all müüdavad maasikad, mis on väidetavalt Eesti maasikad? Ja miks müüs müüja Leedu maasikaid Eesti omade pähe? Nendele küsimustele me vastust ei tea, kuid soovitame turul ettevaatlik olla!