MIS ON KIIREIM VIIS ülekaalust vabanemiseks?
Pilt: Shutterstock

Internet on tulvil utoopiavaldkonda kuuluvate imevitsade reklaame – dieedid, tabletid ja muud imevigurid, mis lubavad radikaalset kaalukaotust ja kiiresti. Reaalsus on aga, et enamik neist vahenditest ei tööta ning tegelikkuses on need isegi ohtlikud.

Ohtlikud just sellepoolest, et kui inimene proovib väga palju valesid vahendeid, tekib väärarusaam, et „proovitud on kõike ja miski ei tööta“; seejärel tekib leppimine ohtliku ülekaaluga ja edasine minnalaskmine. Tõsises ülekaalus püsimine kannab endaga kaasas aga tervet rida terviseriske ning paratamatult tähendab see ka märkimisväärselt lühemat eluiga.

Püsiva ülekaalulisuse riskid: 

Südame- ja veresoonkonnahaigused on viimase 15 aasta jooksul olnud peamine meeste haigestumise ja suremuse põhjus. Mida tähendab olla paks? Rasvumine algab siis, kui keha kulutab pikemat aega energiat vähem kui toodab. Iga teine täiskasvanu ja vähemalt üks kolmest 6–13aastasest lapsest Eestis on ülekaaluline või rasvunud ning nende osakaal – eriti laste seas – kasvab iga aastaga. 

Eestis on sagenenud esmahaigestumus erinevatesse üleliigse kehakaaluga seotud haigustesse nagu rasvumise ja liigtoitumise muud vormid ning II tüüpi diabeet. 2015. aastal kaotasime kõrge kehamassiindeksi tõttu ligi 42 600 eluaastat, mis on keskmiselt 600 inimese terve eluiga. Need numbrid ei ole muutunud paremaks, vaid vastupidi. 

Jätkuvalt on probleemsed ka eestimaalaste kehalise aktiivsuse näitajad. Tervisespordiga ei tegele üldse 39 protsenti meestest ja 32 protsenti naistest, kes seda tervise tõttu teha saaksid. See on tõenäoliselt ka üks põhjustest, miks ülekaaluliste osa on meestel tõusnud 39, naistel 28 protsendini. Rasvunute osa jäi meestel siiski samale tasemele (19%), naistel suurenes minimaalselt (20 protsendini), oluliselt tõusis rasvunute osa aga noorte meeste seas. Seega on ligi 60% Eesti meestest ja pea pooled naistest ülemäärase kehakaaluga. Samuti äratab tähelepanu suur rasvumuse tõus kõrgharitud ja eestlastest naiste seas. Uuringud väidavad, et iga lisandunud ülekaalu kiloga, mis on kogunenud pärast 18. eluaastat, kukub naistel 5% tõenäosus elada kauem kui 70. eluaastani. 

Tõsisele ülekaalule on ainult üks tõestatult edukas lahendus!

Reaalsus on, et ülekaalulisuse, eriti tugeva ülekaalulisuse vastu on väga raske võidelda, kuid taaskord: tuginedes ekstensiivsetele ja põhjalikele uuringutele, saame väita, et parim tööriist – kui regulaarne füüsiline aktiivsus ja teadlik toitumine ei ole tulemusi andnud – on bariaatriline kirurgia (ehk kaalukirurgia).

Miks valida kaalukirurgia

Bariaatrilise kirurgia abil on võimalik ennetada või kuni tervenemiseni mõjutada tervet rida rasvumisega seotud haigusi, nende seas:

- Diabeet (haigus, mida iseloomustab ebanormaalselt kõrge glükoosi hulk veres);

- Hüpertensioon (pidevalt kõrge vererõhk);

- Kõrge kolesteroolitase (kolesterool koguneb arterite seintel ja segab verevoolu);

- Uneapnoe (ajutine hingamise katkestus une ajal);

- Kroonilised peavalud;

- Jalaveenide probleemid (värvimuutused pahkluudel ja sääre allosal);

- Inkontinentsus (kaob kontroll põie üle);

- Maksahaigused (rasva kogunemine maksarakkudesse põhjustab põletikke);

- Artroos (kulunud proteesimist vajavad liigesed);

- Vähkkasvajate teke;

- Ateroskleroos (veresoonte lupjumine);

- Südamelihase infarkt;

- Jäseme gangreeniga lõppev diabeedist põhjustatud väikeste arterite kahjustus.

Maoballoon – populaarseim kaalukirurgia protseduur.

Maoballoon on mitte-kirurgiline ja mitte-medikamentoosne meetod ja selle eeliseks on väga väike tüsistuste oht. Maoballooni võib kasutada nii iseseisva kaalulangetamismeetodina kui ka erinevate operatsioonide eelselt operatsiooniriskide vähendamiseks. 

Järgmine samm – konsultatsioon. Aga kus?

The Health Clinic Eestis pakub terviklikku bariaatriaprogrammi. Lahendusi, mis koosnevad kaalukirurgiaprotseduurist, individuaalsest toitumisnõustamisest, nõustamisest ning hoolivast kliendikogemusest. 

Kevad on peatselt ukse taga ning see aasta olgu esimene, mil suvele saab vastu minna oluliselt kergemalt kui mullu.

 

The Health Clinic on tervishoiuteenuste vahendaja.

Adams Kirurgia Grupp OÜ, tegevusluba L02688.