BRIT MESIPUU emmede tõehetkes: olen pidanud laste pärast paljust loobuma
pilt: erakogu

Kolme lapse ema Brit Mesipuu on sotsiaalmeedia turunduse konsultant ja koolitaja, kes lõi väikeste kaksikute kõrvalt oma perefirma Milos reklaam. Vanem tütar Meribel on seitsme ja poole aastane, kaksikud Jorgen ja Laureen said äsja kolmesteks. Brit tõdeb, et kolme lapse kasvatamine pole kerge, kuid see-eest on see igat väiksematki pingutust väärt.

Loe Briti tõehetke vastuseid allpool:

1. Kas oled tundnud, et oled emana läbi kukkunud? Jah.

Eriti teravalt kogesin seda pärast kaksikute sündi, kui nad olid paarikuused ja ma "avastasin," et mul ei ole aega ega energiat kõigile kolmele lapsele ühtviisi palju tähelepanu pöörata. Tulemuseks olid jõuetus, meeletu kurbus ja sünnitusjärgne depressioon. Kuid tagantjärgi olen tänulik selle kogemuse eest, sest just see oli põhjus, miks hakkasin vabadel hetkedel otsima võimalust end beebimaailmast välja lülitada. Valisin selleks väljundiks välismaa turunduspodcastid ja kuuldu põhjal erialaste artiklite kirjutamise ning avaldamise. Tänaseks on sellest välja kasvanud mu päris oma firma, mis võimaldas mul koju töötama jääda ja mugavalt ära elada.

2. Kas oled oma lastele piinlikkust valmistanud? Ei.

Vähemalt ma ei tea, et oleksin. Aga ega see üks hetk tulemata jää.

3. Kas oled oma lapsi löönud? Ei.

Füüsilisele vägivallale kehtib minu puhul nulltolerants.

4. Kas sinu lapsed on sulle midagi õpetanud? Jah.

Eelkõige aja planeerimist. Esimese lapse kõrvalt koolis käies ja nüüd kaksikute kõrvalt oma ettevõtet luues on aja planeerimine olnud võtmeküsimus. Teisalt ka kannatlikust. Nii lihtne on ise lapsel lukk kinni panna või saapapaelale sõlm peale siduda. Sedasi võidame küll vaid käesoleval hetkel mõne minuti, kuid pikemas perspektiivis vähendame lapse enesekindlust ise asjadega toime tulla ja võimalust tal seeläbi edukogemust tajuda.

5. Kas oled magava väikelapse üksi koju jätnud ja salaja välja hiilinud? Ei.

Ei meenu ühtki sellist seika seitsme ja poole aasta jooksul.

6. Kas oled laste pärast elus millestki loobunud? Jah.

Lapse sünd paneb paraku alati tegema teatud valikuid. Sõltuvad ju tema käekäik ja heaolu just sinust. Nii on ära jäänud sagedasemad trenniskäigud, suvised üle nädala-kahe toimuvad rattamaratonid ning iga-aastased vahvad autoreisid kaugematesse riikidesse. Kuid vale oleks väita, et ma kõigele sellele nukra heldimusega tagasi vaatan. Lapsed kasvavad, oi kui kiiresti pealegi, seega kõik möödunu võib juba õige pea olla taaskord päevakorras.

7. Kas sinu lapsed on midagi varastanud? Ei.

Vähemalt minu teada mitte.

8. Kas sa pead oma lapsi teistest lastest paremaks? Ei.

Igaühel meist on oma tugevad ja nõrgad küljed. Nii ka kõigil minu kolmel lapsel.

9. Kas sa keelad lastele vahel asju, sest sa oled ise laisk? Jah.

Klassika on näiteks vesivärvidega mökerdamine ja voolimissaviga meisterdamine. Vahel olen lihtsalt liiga laisk, et kogu seda tulemit kuidagi taas korda saada, alates mustadest lastest lõpetades määrdunud põranda, mööbli ja riietega.

10. Kas sa lubad oma lastel päevas mitu tundi nutiseadmes ja teleri ees olla? Ei.

Meie peres üldjuhul multikaid niisama ei vaadata. Kui siis nädalavahetuse hommikul, et näpistada endale pool tundi pikemat uneaega. Nutiseadmetega sama lugu. Kaksikud, kes just said 3-aastaseks, ei ole kordagi veel ühtegi nutiseadet ise kasutada saanud. 7-aastane võib seda teha tavapäeval umbes pool tundi, vahel ka tund, kuid siis ka üsna piiritletud sisu. Üle poolte päevadest ta aga seda võimalust ei küsi, seega nädalane tarbimine jääb kokku maksimaalselt paar tundi. Vabalt on talle kasutamiseks arvuti aga siis, kui ta soovib harjutada Miksikeses pranglimist.

11. Kas sa tunned vahel puudust sellest elust, mis sul oli enne laste saamist? Jah.

Nagu ennegi juba mainisin, on rattamaratonid ja autoreisid need, millest puudust tunnen. Iga päevaga kasvavad aga lapsed suuremaks ja iseseisvamaks, seega pole kaugel see aeg, mil kõike seda soovi korral taas kogema saan hakata. Sel suvel on näiteks lastega plaan autoga Moldovat ja Rumeeniat avastama minna, mehega kahekesi loodame aga Gruusias ära käia.

12. Kas sinu lapsed on sulle ja mehele seksi ajal peale sattunud? Ei.

Ja puudub ka plaan selleks, et mis siis saab, kui see juhtuma peaks.